Зробити стартовою   Додати в обране  Стрічка новин в форматі RSS

Навігація
   » Головна
   » Новини
   » Пошук
   » Користувачі
   » Гостьова книга
   » Козак-Інформ
   » СторінкиНС

Приймаються благодійні внески

на розвиток і підтримку "Нової Січі",

журналу "Музеї України".

Експедиції в зону АТО,

Музей плакату для прифронтової зони...

Гривні по Україні: картка Приватбанку

5168755514296934
Цікаві сайти

  


http://www.museum-ukraine.info/

*САЙТ КОЗАКІВ США*


http://nbnews.com.ua/

http://blog.i.ua/user/6451244/

http://www.ukr.net/

http://www.zarubezhom.com/

http://h.ua/

 

   

  ПошукЄУ
Locations of visitors to this page

https://surmasite.wordpress.com/
https://musplakat.wordpress.com/

CanadaUA-news

https://ukr.media/

Музей В.Тригуба

іНовини

З чого починалася Нова Прага
Четвер, 10 Січня 2013

Нова Прага є нині селище міського типу Олександрійського району. Назва Нова Прага відноситься до пізнішого періоду існування населеного пункту після його заснування. У грудні 1821 року, колишній посад Петриківку перейменували в населений пункт Нова Прага, з включенням його до складу військових поселень. Походження назви Нова Прага дещо незвичне. Пов'язано воно, на думку більшості краєзнавців, не з назвою столиці Чехії - Праги, а з передмістям Варшави - що теж носить назву Прага. Цю назву містечко дістало за успішні дії розквартированих тут військових частин з узяття в 1831 році Варшавського передмістя Праги, яке було одним з головних опорних пунктів повстанців польської армії. Перше слово нового імені населеного пункту - «Нова» було типовим збільшенням до утворюваних із запозичених назв топонімів.

  На території нинішньої Нової Праги ще до заснування одного населеного пункту, швидше за все, існувало декілька поселень. Серед них найчастіше згадується Мурзинка і Петриківка. Обидва населені пункти стали основою формування нинішньої Нової Праги. Походження назви Мурзинка очевидно сходить до інших топонімів тюркського походження. Слово «мурза», за відомостями етимологічного словника Макса Фасмера, сходить до кримсько-татарського слова «князь, наследный старшина». Але в Історичних джерах у цій місцевості фігурує ще такий населений пункт, як хутір полковника Капніста на річці Свинарні, що на 1752 рік налічував 40 хат з  48 родинами таблизько 500 осіб населення. Назва річки Свинарна з чом трансформувалася  Свинарка, і нині цю назви носить один з кутків поселення по обидва береги річки, що нагадує скоріше струмок.

  Можливість виникнення назви від кримсько-татарського слова, підтверджують і численні топоніми аналогічного походження - річки Бешка(протікає через територію нинішньої Нової Праги), Ингулец, Інгул.

Паралельно існуючий топонім «Петриківка» - типовий антропоним, передаваний прізвисько одного з перших поселенців - осадчого Василя Петрика. На думку Н. Жахаловой, Мурзинка-Петриківка заселена була вихідцями з довколишніх населених місць Крилівської і Цибулевської сотень Миргородського полку.  Але існував і згапданий вище хутір з його мешканцями. Саме поселення носило статус хутора через відсутність церкви, що зявилася пізніше. Детальних відомостей про реєстрового козака осадчого Василя Петрика, шо родом з містечка Цибулевого  досі знайти не вдалося. Є версія і про причетність до топоніму і іншого Петріка, одного з відомих ватажків запорожців.

  Дослідник історії степової України Сергій Шамрай відносить час згадки в офіційних документах сотні-слободи Мурзинки до 1750-1761 років. («До історії залюднення Степової України в XVIII ст».), але точніше це був 1754 рік. Про це говорить іи В. Кабузан, який  відносить рік створення Нової Праги в роботі «Заселення Новороссии». до 1754 року. Точної дати заснування на сьогодні встановити практично неможливо. Але населений пункт заснований все ж раніше Новосербской колонізації - тобто не пізніше за 1750-й рік. Але в самій Новій Празі за відлік віку поселення беруть 1728-1730 роки.

   Стосовно друго Петрика, то кажуть, що існує легенда, яка підтримується деякими дослідниками, про те, що Нова Прага-Мурзинка-Петриківка заснована ним - відомою історичною особою часів гетьманства Івана Мазепи - писарем Петриком. Петрик нібито володів тут козацьким зимівником. Петрик претендував на гетьманську посаду і для формування свого ополчення на місці нинішньої Нової Праги заснував населений пункт. Ще одна версія - один з козаків-учасників походів Петрика, осів на території нашого краю і заснував населений пункт. Втім дві останні версії доки не знаходять підтвердження фактичними документальними відомостями. Але чітким історичним натяком на це може бути і існування вище згаданого хутора.

Окрім згадуваних нами топонімів "Петриківка", "Мурзинка", "Нова Прага", цей населений пункт має декілька унікальних власних внутрішніх топонімів, що носять різні мвсцини(закутки, кутки)  поселення і донині. Наприклад, Срібний яр, Золотий яр. Як пояснює краєзнавець Федір Плотнир, походження назв пов'язане з перебуванням на території Нової Праги Елисаветградского гусарського полку. Солдати, які водили коней на водопій до колодязя в самий низ глибокої балки, назвали цю місцевість "Яр". Як трактує словник Фасмера, "Яр" - слово, яке означає "Крутий, обривистий берег, великий глибокий яр". Яр, по словнику Фасмера слово, що походить з тюркських мов, у тому числі татарського, з аналогічним значенням. Постояльці ж Нової Праги називали «яром» глибоку, з досить крутими узгір'ями балку, яка знаходилася недалеко від розташування військових. Західна сторона Яру називалася «Золотий Яр», тому що під час вечірньої зорі він відсвічував червонястим кольором.

Як стверджує Ф. Плотнир, Нова Прага, як і Рим, розмістилася на семи пагорбах. Кожен з пагорбів теж носить свою назву, відмінну від інших.

Перший - на схід від р. Вакарина до с. Григоровка (Солониновка, Губовка

Вакарина).

Другий - між річками Вакарина і Свинарна(Вакарина або Свинарка).

Третій - між річкою Свинарна і яром(Свинарка або Срібний Яр).

Четвертий - між Яром і річкою Мурзинка (Золотий Яр або Курган).

П'ятий - між річкою Мурзинка і струмком, який вузькою балкою протікає від

кам'яного кар'єру(Душенкевичево).

Шостий - між струмком з кам'яного кар'єру і р. Бешка(там де був колгосп"Прогрес") куток Забрід.

Сьомий - уся Забешка, лівий берег річки Бешки.

  Серед відомих, завдяки картографічним документам, топонімів, відноситься до Нової Праги назвемо декілька географічних об'єктів: балки Душна, Рудоволова, Вакурина, Грузська, Свинарна, хутір Маскаленський, Вукоринка(можливо від річки Вакуриной).

В. Никіфоров в "Нарисах Олександрійського повіту" деталізує версію походження назви балки Мурзинки : "Говорять, що на цій балці убитий, або узятий в полон Мурза. Швидше можна допустити, що тут, в Мурзиных байраках, з яких витікає Мурзинка, зимував зі своїми стадами Мурза(кримсько-татарський хан - авт.). Згодом запорожці часто скаржилися російському уряду на татар, які страшно винищували ліси, заганяючи туди на зиму коней, худобу і овецъ". У цій місцині виникли навіть свої слова, як замурзаний, що означає забруднений, які походять від невеличкої річки Мурзинки, що потім дала назву шанцю та тимчасово і населеному пункту.

 

Цікаво і народний переказ, передане В. Никіфоровим відносно походження згаданої балки Душної : "Віддання говорить, що тут душили подорожніх. Це місце лежало на перехресті древніх доріг, що йшли з Переволочни до гирл Дніпра і Буга і з Коша запорізького на Чигирин".

Серед населених пунктів, об' єднаних з нинішньою Новою Прагою, що раніше були самостійними є Вершино-Мурзинка, Душенкевичеве, Ганнівка.

 Нинішня Нова Прага мала і певні злети  та падіння в своїй історії. Були часи, коли Нова Прага за насееленням навіть переважала сусідню Олександрію, коли була одни з центрів військових поселень. Є документальні свідчення, що її населення перевищило 12600 осіб. Нова Проага дала світові друга Тараса Шевченка художника Григорія Чистахівського, письменника Миколи Петрова, генерала Степана  Зайцева, вченого-біолога Івана Бузанова, публіцистів Юрія Зарубу та Олексія Попельницького, Героя Радянського Союзу Івана Бондаренка. З Новопражської волості, де була економія батька, походить і всесвітньо відомий вчений-лінгвіст  та член Центральної Ради Дмитро Чижевський.


 Про це писати особливо приємно, бо це земля моїх предків, і у Новій Празі пройшло моє дитинство. З неї родом мій дід по матері Дмитро, а дід бо батькові Антон теж мешкав там, коли служив у війську. При згадці Нової Праги завжди щемить сердце, а перед очима постає дідова хата на Заброді та Мурзинка в кінці дідових луків. А Ще щемить від того, коли бачиш занепад та руйнацію того що бачив колись у дитинстві.


Анатолій Авдєєв


Автор:
Прочитали: 67 раз

Надрукувати Надрукувати    Переслати Переслати    В закладки В закладки

Новини по темі:
 • Вибори у Франції: чого очікувати Україні від Макрона або Ле Пен
 • Я не розумію, де тут динозаври і для чого нам тоді бібліотеки!?
 • Как появилась черная метка "Нахимова": новые подробности самой большой катастрофы мирного времени в Черном море
 • Вимога - негайна відставка чинуш!
 • Для «Садиби Попова” розроблено план організації території
 • Александр Шепелев: «Я лично выводил для Турчинова миллионы долларов в оффшоры»
 • відстоювати повернення Україні нелегально окупованого Криму
 • Міжнародний день орфанних хворих: ПРООН допомагає захистити конституційне право всіх пацієнтів на охорону здоров’я
 • ГОЛОВА ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛВЦА ПАВЛО ЖЕБРІВСЬКИЙ про Донбас
 • Олег Ляшко вимагає переглянути акт Кабміну по Донбасу…
 • Шанс навчання в «Донбас Медіа Школі»
 • УНІАН -гласно допомагає людям у скруті!
 • Відродження Донецького обласного краєзнавчого музею
 • «Скарби краєзнавчого музею»
 • Сумарна допомога Україні від країн НАТО в часи війни склала близько 1 млрд. доларів
 • Філії Донецького краєзнавчого музею
 • 16-у Доповідь про ситуацію із правами людини в Україні
 • Як елементарно засудити Путіна за Донбас
 • Верховний комісар ООН у справах біженців закликає спростити обмеження щодо перетину лінії розмежування на сході України
 • Аліна Певна: Відродження Донбасу триває!
 • Пока мы не вернем Крым и Донбасс, для всего российского искусства нужен барьер – продюсер Александр Ягольник
 • Донбас опинився серед найнебезпечніших місць для туризму в міжнародному рейтингу
 • Комбат Юрий Покиньборода против Хатии Деканоидзе
 • Хакерська атака на сайт "Нова Січ"
 • Перемога Трампа: чи залишаться США ключовим західним союзником?
 • Яремчук, Зінкевич та Мозговий - «жлобсько-нафталінова естрада»?!
 • Культура в Києві: нова влада, старі граблі
 • Досье: Попова Диана Олеговна
 • Кириленко задекларировал права жены на учебники по философии и культуре
 • Історію українських прапорів - Донбасу!

  Читайте також:
 • Дружківський музей
 • Плакати Майдану в Донецькому художньому
 • В.Пилат: Бойове мистецтво українців — унікальне
 • Музей плакату презентує: Юрій Нерослік
 • Книга досягнень людини
 • Гривну продають в США. Мінкульт мовчить
 • REPORT ON THE ARCHAEOLOGICAL RESEARCH OF BATURYN IN 2017
 • Боси антикварної мафії США, Мінкульт, МЗС, СБУ…
 • Оголена Маланка і Трамп в образі лева?
 • Карикатурист Жора Ключник продовжує посміхати
  Повернутися назад

 • Міжнародний козацький журнал

  Міжнародний Козацький журнал "Нова Січ"

  Редакція: Запоріжжя-Київ

  Україна - це Європа!

   

   e-mail: novasich@ukr.net

  Головний редактор - полковник козацтва

  Віктор Тригуб

  Шеф-редактор - Володимир Іванченко (Запоріжжя)

  Біоенергетики - генерали козацтва Валерій Пильник, Юрій Курилех

  Юридичний супровід - 

  Іван Макар

  Представник у США -  Американське козацтво

  Представництва:

  Кропивницький - Анатолій Авдєєв, Харків - Юрій Нерослік, Закарпаття - Вадим Логвінов

  Голова Ради - Констянтин Стасюк   


  Партнери: Музей плакату України, ГО "Гуманітарна ліга"

  http://www.museum-ukraine.info/

      

  Опитування
  За кого голосувати?
  За владу
  За опозицію
  Не піду
  Маленька партія снайперів  Всього голосів: 2990
  Результати опитування  Лічильники


  світ

  http://narodna.pravda.com.ua/

  На початок сторінки

  Разробка сайту: Ростислав Саєнко, 2005 р., Система: SmallNuke ©
  Генерація сторінки: 0.081 с. Всього 8 запитів до бази.

  Админ.панель