Зробити стартовою   Додати в обране  Стрічка новин в форматі RSS

Навігація
   » Головна
   » Новини
   » Пошук
   » Користувачі
   » Гостьова книга
   » Козак-Інформ
   » СторінкиНС

Приймаються благодійні внески

на розвиток і підтримку "Нової Січі",

журналу "Музеї України".

Експедиції в зону АТО,

Музей плакату для прифронтової зони...

Гривні по Україні: картка Приватбанку

5168755514296934
Цікаві сайти

  


http://www.museum-ukraine.info/

*САЙТ КОЗАКІВ США*


http://nbnews.com.ua/

http://blog.i.ua/user/6451244/

http://www.ukr.net/

http://www.zarubezhom.com/

http://h.ua/

 

   

  ПошукЄУ
Locations of visitors to this page

https://surmasite.wordpress.com/
https://musplakat.wordpress.com/

CanadaUA-news

https://ukr.media/

Музей В.Тригуба

іНовини

Про БОГДАНА ЗАГАЙКЕВИЧА
Понеділок, 15 Тра 2017

Про БОГДАНА ЗАГАЙКЕВИЧА

ДО 130 ЛІТТЯ УРОДИН ТА50-ЛІТТЯ ВІД ДНЯ СМЕРТІ ПРОФ.БОГДАНА ЗАГАЙКЕВИЧА

,,Verba volant, scriptamancut,- це що сказане – минає, що ж записане – залишається’’ (З старвинної мудрости)

 

Як педагог Богдан Загайкевич  вважав, що мистецтвом виховання молодого покоління велике значення має так живе, як і писане слово.

В цілому жива мова в поєднаннюіз друкованим текстомдопомагає удосконалювати виховний  процес.Передусім носієм прогресу науки є високоякісний зміст твору, який позитивно впливає на виховання та має прорітетне значення. На цю тему висловили свої думкинайвизначніші мовознавці у своїх численних творах.  До когорти вчених слід зарахувати визначного педагога і публіциста Богдана Загайкевича, який в цій ділянці має свою непроминаючу цінність.

Богдан Загайкевич народився 5 лютого 1887 року в Тернополі, у вчительській родині. Був він на рік молодший від свого брата Володимира (1876-1949) – відомого визначного громадсько-політичного діяча, посла до австрійського і польського парламенту, провідного  діяча ЗУНР. Талановитого адвоката, який боронив у багатьох політичних процесах українських політичних в’язнів під час польської займанщини та на ділі і сам він був пару разів ув’язнюваний. Про це довідуємося з книги ,,Над Сяном’’, якої автором є Яким Ярема.

Молоді роки Богдана були незавидними. Богдан немаючи повних трьох років йому помер батько – гімназіяльний учитель, а на дев’ятому році життя померла і мати. Вже на підставі цього можемо собі уявити скільки треба було мати сильної волі, щоб з сирітства двох нелітніх братів, змогли  пробитися до  висот повноцінного життя, яке вони осягли у зрілому віці. Тодішні діти немов почули Хоривський огонь Мойсеяі Божий поклик, який їх провадив на великі подвиги науки, творчості і праці. Вони у великій взаємній любові до себе, переливали цю любов від наймолодших років на своє оточення.

Ще в гімназійних роках оба брати брали активну участь в патріотичних українських шкільних гуртках, добре вчилися і разом з тим додатково працювали, щоб здобути собі кошти на прожиток. Вони успішно закінчили Тернопільську гімназію і оба поступили на студії у Львівський університет. Богдан студіював на філосовському факультеті, Володимир на юридичному.

Вчителями Богдана булу такі визначні педагоги, як;М. Грушевський, О. Колесса, К. Студницький, З. Кузеля та ін. Підчас студіїв Богдан полинув в громадську працю. Він очолював ‘’Академічну Громаду’’, був секретарем Т-ва ім. Петра Могили та брав активну участь в преацях ,,Пласту’’, ‘’Просвіти’’ та загально займався культурно-освітньою діяльністю. При тому Богдан виявив велике зацікавлення до старовини: він збирав монети, старі ікони та інші пам’яткові цінності і віддавав їх до Національного музею у Львові.
        Понадт Богдан дописував до студенських таємних журналів та після закінчення у 1912 р. університету отримав диплом кваліфікованого учителя. Свою педагогічну працю він розпочав в славній Українській чоловічій ґімназії у Перемишлі, якої першим директором був Йригорій Цеглинський  (1855-1912), відовий просвітницький і громадський  діяч. До цієї гімназії був направлений молодий педагог, який щойно одружувся з Теодозією з дому Сивак. І-ша світова війна розлучила подружжя, Богдана покликали до австрійського війська.

Він брав участь в італійському фронті і в грудні 1917 р. був поранений, за фронтові заслуги був нагороджено залізни хрестом. Лікувався у Відні і  там написав докторську працю з історії церковного мистецтва.Після падіння австрийської монархії проф. Б. Загайкевич долучився до укранських визвольних змагань і боровся за незалежну Україну.

Військовий штаб УГА призначив  Богдана Загайкевича на командира 2-го Коломийського куреня, який  бориться з поляками агресорами за звільнення українського Львова.  Згодом з своїм загоном Загайкевич проявив незвичайну бойову мужність у Чортківській офензиві, за що отримав Б. Загайкйевич підвищення до ранги сотника. Боровся він героїчно також в  ‘’Чотирикутнику смерти’’,а згодом з армією генерала Галлєра та армієюДенікіна,та на додаток сотник Б. Загайкевич із своєю військовою частиною пережив епідемію тифу і хворий попав у більшовицький полон, де чудом уникнув смерти.

В резильтаті польської зради, сотник Б. Загайкевич з черги опинився у польському таборі полонених у Стшалкові і там пережив нечувані муки, задані поляками українським полоненим воякам. В світлі повищого більше восьми років війна викроїла з педагогічного життя визначного учителя. З 1922 р. проф.Б. Загайкевич з трудами повернувся до свого улюбленого педагогічного заняття в українській гімназії в Перемишлі.

Працюючи в гімназії він включується до праці в усіх діючих ділянках українського життя. Він активно діє в ‘’Бояні’’, ‘’Бесіді’’, ‘’Соколах’’, ‘’Січі’’, ‘’Пласті’’, ‘’Просвіті’’, ‘’Музичному Іституті’’, ‘’Народному Домі’’ в ‘’Українській Щадниці’’ та інших організаціях. Всюди де проф. Загайкевич працював, залишав по собі добру славу солідно і сумлінно виконував обов’язки. Професор сам і любив і брати з собою учнів і мандрував околицями перемищини, ярославщини, а навіть вдавався на прикарпаття і збирав там переважно пам’ятки українського церковного мистецтва, ікони та всякі інші предмети, що в’яжуться з українською культурою, як монети, стара зброя, записував старовинні пісні талегенди.
        Зібрані експонати послужили до відкриття в Перемишлі музею ,,Стивігор’’, в якому Загайкевича обрано директором.Велику увагу у своїй культурно-освітній праці проф. Б. Загайкевич приділяв відзначуванням роковин Шевченка,Шашкевича, Франка, та інших визначних постатей України.А також організував гімназистів на спільні походи на могили УСС, УГА та УНР, що знайшли свій притулок в Пикуличах коло Перемишля. В тих походах заважала польська поліція із того приводу  проф. Б. Загайкевич був репресований. Але так для нього, як і інших українців захисною тарчою  був його рідний брат  адвокат і парламентарист – Володимир Загайкевич.

Під час  першого приходу  большевиків НКВС заарештували сина Володимира Б. Загайкевича і вивезли його в Сибір. У 1942 р. померла дружина Б. Загайкевича, був це для нього великий удар.На нашу землюприйшли німецькі нацисти, які запровадили терористичні методи. З їхньою політикою не був згідний Б. Загайкевич. Він з глибоким співчуттям ставився до всіх покривджених, а зокрема до євреїв, яких нацисти фізично в першу чергу нищили. Ризикуючи життям своїм і цілої родини, Загайкевич переховував від ґештапо багато євреїв в тому свого вчителя-єврея Ізидора Шефлєра з дружиною, не заради матеряльних користей, але з безмежної доброти серця і справжнього людського гуманізму. При тому професор в конспіративний спосіб поширював серед українців братолюбіє іпропагував допомагати покривдженим. Незважаючи на те, він займавбся культурно-освітньою працею, організував укрїнськомовні школи і співпрацював з Українським Допомоговим Комітетом, який очолював проф. В. Кубійович.

Одночасно допомагав і опікувався втікачами з радянського режиму, ставав в обороні арештованих, обороняв перед вивозом на примусові роботи до Райху батьків, в яких були нелітні діти.З наближенням большевицького фронту проф. Б. Загайкевич залишає Перемишлі і з цілою родиною подається через Прагу, Відень, Берхтенсґаден і в кінці еміграцію до Америки. На жаль його брат адвокат В. Загайкевич важко захворів і 7 червня 1949 р. помер у Мюнхені (Баварія) і там він похований. Був це період, коли від загрози большовицького режиму тікала масово українська інтелегенціяв Західні країни.

Ця інтелегенція прибувши у вільний світ розгорнула широко національно-культурну, громадську і науково релігійну працю. Серед інших проф. Б. Загайкевич став дісним членом УВАН і НТШ, займається науковою та видавничою працею. Співпрацює з такими часописами, як  ,,Америка’’ у Філаделфії, з ,,Свободою’’ в Нью-Йорку та ,,Фармер’’ у Вініпезі.
 Він один із ініціяторів та співорганізаторів з’їзду перемишляків в Н. Йорку, що відбувся 4 липня 1953 року. На цьому з’їзді проф. Б. Загайкевич виступив з палкою патріотичною проповідю, про історію Перемишля і це стало причиною, покликання редакційної колеґії, яку очолив Б. Загайкевич.

В результаті його невтомної праці в 1961 р., вийшла знаменита книга ,,Перемишль західний бастіон України’’, великого формату 414 сторінок. Жодне дотих часове видання про княжий Перемишель не мало такої популярности, як згадана праця. Поява цієї книги сколихнула не лише любителів цього старовинного українського міста, але і вороги проти цієї науково-історичної публікації вчинили незвичайний ґвалт.

Загально треба признати, що жодне дотихчасове видання про Перимишль не було так науково  обгрунтоване і тим воно викликало велике зацікавлення. В своїй книзі проф Загайкевич вмів настільки підібрати історичні матеряли з сивої давнини і зумів їх геніяльно  співставити з сучасністю і тим книга стала суцільним джерелом українства на всі часи.

В листі за 22 лютого 1962 р. до В.Лесняка Загайкевич писав: ,,Над Перемиським збірником  я працював поверх  5 років. В минулому році я справляв і поручив до друку Збірник Угнівщину. Тепер допомагаю  редакції  працюнад Бережанщиною та співпрацюю  з редакціями багатьма іншими регіональними збірниками. Додаймо, професор був обдарований енциклопедичними знаннями із Західної України. Тому він був на етапі майже завершення другої книги ,,Перемишль західний бастьон України’’ в якій значно поширив свою дослідницьку працю, операючи її на історичні дані навколишнього довкілля, численних сіл і містечок та операючи її на важливіших історчних подіях з цього регіону. Поряд з цією працею вчений опрацьовував детальну  ,,Історію Лемківщини’’, темпо праці звільнювала лише недуга вченого. Загайкевич користувався великою популярністю, як настільки  освіченаі діяльна людина, що деякі дослідники називали його  титаном науки  із Західної України. Варто пригадати таку подію, що 19 лютого 1967 р. у Кренфорді.Н.Дж. в домі сина Володимира зібралася несподіовано, без відома проф. Загайкевича і його родини около 40 осіб головно перемишляків, щоб  привітати свого улюбленого професора з днем іменин і 80 літтям його народження та побажати йому у цей зворушливий момент  найкращих творчихуспіхів. До гостей кімнату зайшов вже хворий тілом, але здоровий духом Професор Загайкевич. В оточеню колишніх учнів, родини, друзів товаришів; ред. В. Качмара, і П. Ямняка, Е. Стахіва і А. Бука та інших він почувся значно краще.
Від так почалася радісна атмосфера. Гості  згадували різні цікаві епізоди з життя, Жартували, співали і бажали довгих років життя і плідної праці ювілятові. Він з черги дякуючи за вітання, між іншим сказав такі слова ,,Моліть Бога за моє здоров’я, бо я хотівби ще трохи пожити, ще дещо корисного зробити для нашого народу. Я видав книгу ,,Перемишль Західний бастьон України’’, але я  майже підготував нові видання до друку.

Час не ублагально минав, аж важко писати, що 20 серпня 1967 р. рознеслася сумна вістка, що проф. Богдан Загайкевич в Кренфорді помер. Смерть Професора була болісним ударом по українській діаспорі. В четвер 24 серпня 1967 р. численна жалібна громада, яка прибула із різних місць ЗДА і Канади, представники різних українських організацій, після Св. Літургії відвезли тлінні останки Покійного на цвинтар у Бравид Бруку, Н. Дж. Де і похоронено Покійного.На завершення статті, варто навести думки з кондолекційного листа надісланого родині Загайкевича від вище згадуваного Ізидора Шефлера з Ізраілю. Цей лист характеризує визначну постать вченого. В листі читаємо; проф. Б. Загайкевич був незвиклою постаттю в історії, як людина і вчений.Він наражуючи себе на неминучу смерть, переховував у себе кілька жидівських родин і врятував життя декільком дітям єврейським, за німецької окупації Галичини. З пересилкою цієї кондоленції п.Шефлєр переслав її до жидівської газети, яка помістила листа з клапсидрою про смерть Б. Загайкевича.

Автор листа додав, що він клячачи біля Господнього Гробу щиро помолився за душу Великого Українця. Такий лист являється важливим документом, кого ми і кого людство втратило. Ізраільський єврей дав Покійному найкраще свідоцтво, на яке може претендувати Світовий Праведник.

Помер  заслужений проф. Богдан Загайкевич і залишив у глибокому смуткові дві доньки, двох синів, 7 внуків і українську діаспору та друзів в Ізраілю. Користуючись великою шаною і популярністю про його заслуги на похороні говорив о. Парох Й. Федорук, який завершив релігійний похоронний обряд. А після промовляли; Р. Смаль-Стоцький, П. Ямняк,  проф. Міяковський, д-р В.Пушкар та генерал  Павло Шанрдук.

Вічна йому пам’ять!

                                                                                                                                                  Ярослав Стех

Автор:
Прочитали: 488 раз

Надрукувати Надрукувати    Переслати Переслати    В закладки В закладки

Новини по темі:
 • ДО 80-річчя ВІД ДНЯ СМЕРТІ ПОЕТА І ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦЯ БОГДАНА-ІГОРА АНТОНИЧА
 • Таємниці Гетьмана Богдана Хмельницького
 • Бердиш Богдана: поляки в глухій обороні...
 • Музей Богдана Хмельницького у Чигирині
 • Бердиш Богдана.Важко дружити з поляками...
 • Отримали фото бердиша Богдана!
 • Украинцы решили сделать бердыш Богдана Хмельницкого
 • Викуємо новий бердиш Богдана для нової України?!
 • «ДЕРЕВОГРАЙ» Богдана Никифорука
 • Дві поради Кабміну від Руслана Богдана
 • МУЗЕЙ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО В ЧИГИРИНI: IСТОРIЯ ТА СЬОГОДЕННЯ
 • Виставка Богдана Білінчука
 • ЗИМОВА ВІЙНА БОГДАНА
 • Знайдено невідомий портрет Богдана Хмельницького!?
 • СКАРБ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
 • 350-Ліття з дня смерті Богдана Хмельницького
 • бердиш БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

  Читайте також:
 • В.Пилат: Бойове мистецтво українців — унікальне
 • Музей плакату презентує: Юрій Нерослік
 • Книга досягнень людини
 • Гривну продають в США. Мінкульт мовчить
 • REPORT ON THE ARCHAEOLOGICAL RESEARCH OF BATURYN IN 2017
 • Боси антикварної мафії США, Мінкульт, МЗС, СБУ…
 • Оголена Маланка і Трамп в образі лева?
 • Карикатурист Жора Ключник продовжує посміхати
 • Чого очікувати людству у найближчі роки?
 • Говори красиво: 10 українських слів, якими ви здивуєте своїх друзів
  Повернутися назад

 • Міжнародний козацький журнал

  Міжнародний Козацький журнал "Нова Січ"

  Редакція: Запоріжжя-Київ

  Україна - це Європа!

   

   e-mail: novasich@ukr.net

  Головний редактор - полковник козацтва

  Віктор Тригуб

  Шеф-редактор - Володимир Іванченко (Запоріжжя)

  Біоенергетики - генерали козацтва Валерій Пильник, Юрій Курилех

  Юридичний супровід - 

  Іван Макар

  Представник у США -  Американське козацтво

  Представництва:

  Кропивницький - Анатолій Авдєєв, Харків - Юрій Нерослік, Закарпаття - Вадим Логвінов

  Голова Ради - Констянтин Стасюк   


  Партнери: Музей плакату України, ГО "Гуманітарна ліга"

  http://www.museum-ukraine.info/

      

  Опитування
  За кого голосувати?
  За владу
  За опозицію
  Не піду
  Маленька партія снайперів  Всього голосів: 2990
  Результати опитування  Лічильники


  світ

  http://narodna.pravda.com.ua/

  На початок сторінки

  Разробка сайту: Ростислав Саєнко, 2005 р., Система: SmallNuke ©
  Генерація сторінки: 0.995 с. Всього 8 запитів до бази.

  Админ.панель