Зробити стартовою   Додати в обране  Стрічка новин в форматі RSS

Навігація
   » Головна
   » Новини
   » Пошук
   » Користувачі
   » Гостьова книга
   » Козак-Інформ
   » СторінкиНС

Приймаються благодійні внески

на розвиток і підтримку "Нової Січі",

журналу "Музеї України".

Експедиції в зону АТО,

Музей плакату для прифронтової зони...

Гривні по Україні: картка Приватбанку

5168755514296934
Цікаві сайти

  


http://www.museum-ukraine.info/

*САЙТ КОЗАКІВ США*


http://nbnews.com.ua/

http://blog.i.ua/user/6451244/

http://www.ukr.net/

http://www.zarubezhom.com/

http://h.ua/

 

   

  ПошукЄУ
Locations of visitors to this page

https://surmasite.wordpress.com/
https://musplakat.wordpress.com/

CanadaUA-news

https://ukr.media/

Музей В.Тригуба

іНовини

«СЛОВО І ОБРАЗ. НАРОДНА ІКОНА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ».
Вівторок, 27 Грудня 2016

Виставка «СЛОВО І ОБРАЗ. НАРОДНА ІКОНА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ»

В Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана  відкривається виставка «СЛОВО І ОБРАЗ. НАРОДНА ІКОНА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ».

 В експозиції будуть представлені народні ікони другої половини ХІХ – поч.ХХст. з фондів музею походженням з Чернігівщини, Київщини, Сумщини, Білорусі. Добірка включає ікони шанованих в Україні святих: Св. Миколи, Св. Феодосія Чернігівського, Св. Георгія Змієборця, Св.Архістратига Михаїла, Св.Іоана Воїна, Св.Василія Великого, Св.Параскеви, Св.Варвари, а також ікони богородичного типу та із зображенням Ісуса Христа.

 Українська народна ікона – особливе релігійне та мистецьке явище, що формувало сакральний простір буття етносу. ЇЇ виникнення, побутування та формування особливих рис зумовлені культурно-історичними екзистенціалами, ментальними та світоглядними чинниками. Народна ікона є відображенням специфіки національного світорозуміння (образу світу), у якому, за концепцією проф. В. А. Личковаха, особливості переживання простору та часу, етнокультурного хронотопу перетворюється на “святовідношення”, тобто святого ставлення до Всесвіту.

 Народний іконопис набуває поширення в Україні на тлі національно-визвольних змагань та католицької експансії у XVI – XVII століттях. Провідні вітчизняні історики відзначають, що православна церква у цей час опинилася в катастрофічному та занедбаному стані, а нетерпиме ставлення з боку католицьких ієрархів до українських іконописців спричинило занепад вітчизняного мистецтва. Лихоліття війн та повстань призводили до руйнування церков, монастирів, а їх відновлення потребувало суттєвих зусиль. Народні богомази самостійно засвоїли іконописну науку і, таким чином, змогли запобігти втраті цього національного надбання. Ікона “всиновлюється” народним мистецтвом шляхом складної трансформації у процесі творчого акту, результатом якого є новий твір, позначений рядом ознак образотворчого фольклору. Українська народна ікона за час свого формування набула завершеної і самостійної художньої мови, наділеної щирим релігійним переживанням, складною фольклорною інтерпретацією образів, виразністю особливого орнаментально-символічного обрамлення.

 Від початку прийняття християнства Київською Руссю і до кінця Середньовіччя носіями віри у церковно-офіційному розумінні залишався елітарний прошарок суспільства, адже йому було доступне книжне слово, що фіксувало єдино правильні поняття та визначення православного віросповідання. Поза книгами та освітою знайомство простого люду з християнськими догматами привело до помилкової, неточної інтерпретації та своєрідного розуміння віровчення. Саме за таких умов формувалась особлива народна релігійність, яка не завжди збігалася з канонами церкви, оскільки спиралася не стільки на Святе Писання, настанови щодо іконографії, скільки на апокрифи, народні духовні вірші, перекази, календарно-обрядовий фольклор. Тому зрозуміти глибину змісту та особливості форми народної ікони можна лише у контексті синтезу знань вітчизняної історії, усної поетичної творчості та традиційного мистецтва. Народноіконописна творчість насамперед цікава у своїх фольклорних виявах, які становлять основу образного потенціалу. ЇЇ фольклорно-образні особливості подібні до давніх кобзарсько-лірницьких пісень, псалмів і кантів, ще давніших знахарських замовлянь.

 Експозиція репрезентує ікони, що за інтерпретацією образів були наближені до турбот простих людей, за орнаментальним ладом органічно вписувалися в інтер’єр поліської хати, наповненої тканими килимками, вишитими рушниками, мальованою керамікою.

         Ікони, створювані народними іконописцями, за своїми мистецьким рівнем відрізнялися від творів учених ремісників, і все ж користувалися великою популярністю. Конфлікт між об’єднаними в малярські цехи вченими ремісниками і стихійними «богомазами» та «партачами» стосувався не тільки економічних питань та іконописних канонів, а й художньої специфіки. Творчість позацехових малярів лишила по собі таких милих нашій українській душі заквітчаних і «обцяцькованих» Варвар та Параскев, сільських на вигляд дідів в образах апостолів Петра та Павла, доброго батюшку − Миколу Чудотворця, хвацького запорожця Юрія Змієборця. Усе це різниться від офіційного церковно-візантійського стилю, подібно до того, як різниться колоритна народна пісня чи дума від так званої книжної літературно-писемної мови. Народна ікона – явище колективно-мистецьких та індивідуально-творчих результатів. Творці декоративно-графічної та образної основи такої ікони − не селяни, і не сільські дяки, а іконописці, які самотужки набули певного професіоналізму та розробили той іконографічний та декоративно-орнаментальний тип хатньої та подекуди храмової ікони у багатьох місцевостях Середньої Наддніпрянщини, Полісся, Поділля, Сумщини, Харківщини. Більшість із них – вихідці з села, але не виключені і представники міщанського та різночинного станів.

         Ці ікони − свідки найважливіших подій в житті людини: народження, першої купелі, лікування, заручин, весілля, вхідчин до нової хати тощо. Відтак, вони були виразниками найважливіших потреб українців і виконували вірозахисну, виховну, сакрально-містичну (медіаторну), оберегову, лікувально-магічну функцію в їх суспільному та особистому просторі. Крім того, у народному побуті ікона набувала ознак ритуального символу, як-от: під час обряду очищення породіллі (так званих «зливок»), благословення молодят перед весіллям, освячення води при лікуванні хворих, шептання від «вроків» (пристріту) під образами тощо. Знаковим є те, що ритуали першої купелі та прощання з померлим відбувалися під божником у святому куті, де парадоксальним чином життя та смерть максимально зближуються і перетікають одне в одне.

         Народна ікона і те середовище, частиною якого вона була, ще не так давно становили реалії живої дійсності, селянського культурного простору. Об'єктивні, а подекуди суб'єктивні причини виштовхнули її з села, яке почало руйнуватися, втрачати культурні традиції.

         А тим часом народна ікона відроджується в Україні, але вже не як елемент божественної онтології, а як історичний символ духовності вітчизняної культури та української ментальності.

 

 Пономаревська Олена - заступник директора з наукової роботи.


Автор:
Прочитали: 70 раз

Надрукувати Надрукувати    Переслати Переслати    В закладки В закладки

Новини по темі:
 • Історично-культурний центр «Слобода» є унікальним проектом
 • Повернута із небуття. Ікона Холмської Богородиці
 • РЕЛІГІЙНА ТЕМАТИКА В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ, А ЗОКРЕМА В ТВОРЧОСТІ ІВАНА ФРАНКА
 • Коррупция в культурном ландшафте или международная конференция как способ отмывания денег
 • презентація Музейної експозиції «Народна війна»
 • Міжнародна спостережна місія Cвітового Конґресу Українців пропонує свої рекомендації
 • “Ненародна армія”: як Донбас зустрічає військових
 • "Плакати Майдану" - буде пересувна міжнародна виставка?!
 • «НАРОДНА МЕДИЦИНА УКРАЇНЦІВ СЕРЕДНЬОГО ПОЛІССЯ: ТРАДИЦІЇ ТА СУЧАСНІСТЬ»
 • «Словник-довідник термінології музейництва»
 • «Слобожанська хвиля» - хрестоматія української літератури Східної Слобожанщини.
 • Природоохоронець Яніс Вакуленко: "Народна Екологічна партія має реальну мету!"
 • 1 червня закінчила роботу міжнародна науково-практична конференція "Старожитності Вишгородщини"
 • Народна Екологічна партія по суті своїй не відноситься ні до лівих, ні до правих
 • Руслан Богдан: Українці співчувають народові Норвегії у Києві люди покладають квіти і запалюють свічки
 • Пошуковці України створили Всеукраїнську організацію «Союз «Народна пам'ять»
 • «Народна війна»
 • Києво-Печерську Лавру перетворюють у закритий монастир
 • Народна Екологічна партія
 • «Слово – це діло, а за кожне діло Господь заплатить сповна»
 • Міжнародна академія козацтва
 • Народна пісня - складова народної медицини
 • Награды из Казахстана
 • Международная презентация книги "Семипалатинский полигон"
 • Международная премия «ЛИДЕР НАРОДНОЙ ДИПЛОМАТИИ»
 • Росіє, чи була «народна війна»проти шведів у 1708—1709 рр.?
 • Міжнародна зустріч козаків
 • Отаман Сергій Цапенко:"Народна дипломатія перемогла!"

  Читайте також:
 • В.Пилат: Бойове мистецтво українців — унікальне
 • Музей плакату презентує: Юрій Нерослік
 • Книга досягнень людини
 • Гривну продають в США. Мінкульт мовчить
 • REPORT ON THE ARCHAEOLOGICAL RESEARCH OF BATURYN IN 2017
 • Боси антикварної мафії США, Мінкульт, МЗС, СБУ…
 • Оголена Маланка і Трамп в образі лева?
 • Карикатурист Жора Ключник продовжує посміхати
 • Чого очікувати людству у найближчі роки?
 • Говори красиво: 10 українських слів, якими ви здивуєте своїх друзів
  Повернутися назад

 • Міжнародний козацький журнал

  Міжнародний Козацький журнал "Нова Січ"

  Редакція: Запоріжжя-Київ

  Україна - це Європа!

   

   e-mail: novasich@ukr.net

  Головний редактор - полковник козацтва

  Віктор Тригуб

  Шеф-редактор - Володимир Іванченко (Запоріжжя)

  Біоенергетики - генерали козацтва Валерій Пильник, Юрій Курилех

  Юридичний супровід - 

  Іван Макар

  Представник у США -  Американське козацтво

  Представництва:

  Кропивницький - Анатолій Авдєєв, Харків - Юрій Нерослік, Закарпаття - Вадим Логвінов

  Голова Ради - Констянтин Стасюк   


  Партнери: Музей плакату України, ГО "Гуманітарна ліга"

  http://www.museum-ukraine.info/

      

  Опитування
  За кого голосувати?
  За владу
  За опозицію
  Не піду
  Маленька партія снайперів  Всього голосів: 2990
  Результати опитування  Лічильники


  світ

  http://narodna.pravda.com.ua/

  На початок сторінки

  Разробка сайту: Ростислав Саєнко, 2005 р., Система: SmallNuke ©
  Генерація сторінки: 0.691 с. Всього 8 запитів до бази.

  Админ.панель